Prezračevanje
Prezračevanje z rekuperatorjem
Prezračevanje je v sodobnih, dobro izoliranih in tesnih hišah, nuja. Vprašanje "zakaj sploh vgraditi drag prezračevalni sistem?" ima svoj zato v počutju.
Za prijetno počutje potrebuje vsaka oseba 30 m3 svežega zraka na uro. Če to količino pomnožimo s številom oseb in ur, katere preživimo v zaprti hiši, naprimer v spalnici, hitro ugotovimo, da je volumen hiše, ali spalnice, če računamo to, premajhen.
Zrak v premajhnem prostoru postane hitro slab zaradi porabe kisika, dviga količine CO2, izločanja formaldehida iz opreme in zaradi pršic, ki so vzrok marsikateri alergiji. V takem prostoru se, po izrabi kisika, počutimo slabo, pojavi se "težka glava" ali celo glavobol. Zaradi teh razlogov je potrebno vgraditi sistem prezračevanja z učinkovitim rekuperatorjem. Večino toplote odpadnega zraka tako ponovno izkoristimo za predgrevanje svežega vstopnega zraka.
Pravilna zasnova prezračevanja ni vedno enostavna rešitev, zato jo je priporočljivo prepustiti strokovnjakom na tem področju.
Naši svetovalci so vam pripravljeni pomagati pri izbiri, zasnovi in vgradnji prezračevalnega sistema, ki vam bo zagotavljalo prijetno bivanje v vašem novem ali obnovljenem domu.
Prezračevanje z delno rekuperacijo
Ena od opcij prezračevanja je prezračevanje z delno rekuperacijo. Pri tem sistemu (ta sistem se pogosto uporablja v skandinaviji) se vlažen, izrabljen zrak sesa preko rekuperatorja, ki mu odvzeme toploto, ta pa se nato shranjuje v zemeljskem kolektorju ali energetski vrtini. Zemeljski kolektor ali energetska vrtina sta v tem primeru lahko manjša, kar je zlasti pomembno v primerih, kjer ni na razpolago dovolj velika parcela, ali pa je obstoječa energetska vrtina preplitva. Dovod svežega zraka se v tem primeru ne predgreje, temveč skozi termostatske prezračevalne ventile neposredno dovaja v prostore. Odprtost termostatskh ventilov je odvisna od zunanje temperature.
Tak rekuperator proizvajalca NIBE tržimo tudi v KNUT d.o.o.
Za dodatne informacij nas pokličite na: 01 / 788 99 16.